Białostocki Jarmark Świętojański

25/06/2017 – 09:00
Rynek Kościuszki, 15-426 Białystok

 

Tradycja Białostockiego Jarmarku Świętojańskiego sięga 1749 roku. Wówczas to Jan Klemens Branicki – wielki hetman koronny uzyskał od króla Augusta III przywilej na jego organizowanie. Jarmarki odbywały się corocznie, choć ich tradycja zaczęła zamierać w XIX wieku. Od 1919 roku powróciły i z niewielkimi przerwami corocznie na Świętego Jana ściągają kupców i kupujących. Od 1993 roku organizuje je Muzeum Podlaskie w Białymstoku.

Przez wieki jarmark zmieniał się. Branicki chciał by miał on charakter ogólnopolski. Sprowadzał kupców warszawskich, a nawet z innych miast europejskich. Przez następne dziesięciolecia jarmark nabrał charakteru lokalnego. Dziś jest imprezą handlową i promocyjną. Na Białostockim Jarmarku Świętojańskim gości wielu wystawców, nie tylko z Polski, ale również z Litwy i Białorusi. Można na nim kupić specjały regionalnej kuchni i rękodzieło.
W tym roku w Jarmarku weźmie udział 120 wystawców.
Oferta jest przebogata – każdy znajdzie coś dla siebie.
Będzie można wzmocnić ciało, zaspokoić pragnienie, wzbogacić wyposażenie domu, zadbać o zdrowie i urodę, oczy nacieszyć lub nabyć jedyny w swoim rodzaju prezent.
Oto wybrane pozycje z jarmarkowej oferty:

Dla ciała:
Wędliny tradycyjne, robione ręcznie, pachnące znakomicie, z Litwy i z okolicy, kiełbasy palcówki, polędwice, szynki, kindziuki, słoniny, wędzonki dojrzewające, a dla smakoszy kiełbasa ze strusia.
Pieczywo żytnie i pszenne, jasne i ciemne, kurpiowskie, podlaskie i litewskie.
Sery korycińskie, podpuszczkowe, kozie, twarogi.
Pierogi najróżniejsze, nadziewane mięsem, warzywami i owocami, gotowane i pieczone.
Kiszone ogórki, kapusta, pomidory, a nawet jabłka.
Trunki i napoje, czyli piwa, miody i nalewki, kwas chlebowy, herbata lemoniada,, ziołowe napary i wyborna kawa.
Słodkości wybór będzie wielki: sękacze, mrowiska i stuliściec, wyroby z karmelu, obwarzanki, keksy, makowce i chałwa w wielu smakach, miody, pyłek pszczeli, wata cukrowa.

Dla domu:
Ceramika – talerze, misy, garnki, dzbanki, donice w dużym wyborze, a także zabawki, instrumenty muzyczne, miniaturki.
Wyroby z drewna – do kuchni, do salonu, nadziałkę do codziennego użytku, do ozdoby i do zabawy, łyżki, ptaszki, grabie, szkatułki, anioły, koniki, wyroby rzeźbione i toczone.
Kowalstwo – sprzęty kominkowe i grillowe, meble, ozdoby, pamiątki.
Wiklina – meble, skrzynie, kosze i koszyki.
Tkaniny – obrusy, serwery, serwetki, ściereczki, koronki, mereżki, wyroby z lnu i bawełny, haftowane i malowane, kapelusze, torby i biżuteria, zabawki, pościel i chodniki tkane na krosnach.
Obrazy – olejne, pastelowe, grafika.

Dla urody:
Biżuteria – z kamieni naturalnych i metali kolorowych, z filcu, skóry i szydełkowa, wyroby etniczne, tradycyjne i całkiem współczesne.
Drogeria – kosmetyki naturalne, mydła.

Czerwiec 25 @ 09:00
09:00 — 16:00 (7h)

Rynek Kościuszki