BIAŁOSTOCKI JARMARK WIELKANOCNY

18/03/2018 – 09:00 – 15:00
Rynek Kościuszki, 15-426 Białystok

 

Jarmarki to staropolska miejska tradycja. Już na początku XVI wieku, jak pisał Zygmunt Gloger, zabroniono organizowania ich po wsiach. Staraniem Jana Klemensa Branickiego, pierwszy przywilej na organizację miejskich jarmarków w Białymstoku nadał król August II Mocny 7 stycznia 1723 roku. To wówczas w naszym mieście pojawił się jarmark, który organizowany był w drugą niedzielę po Wielkanocy. W 1749 roku Jan Klemens Branicki uzyskał kolejny królewski przywilej. Od tego roku największym białostockim jarmarkiem był Jarmark Świętojański, który wiązał się z imieninami hetmana.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku, chcąc podtrzymywać historyczną tradycję białostockich targów, nawiązało do niej organizując od 1991 roku coroczny Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia. Jarmark ten przez lata rozwijał się i zmieniał otwierając się na coraz to nowych wystawców. Od 2017 odnawiamy jarmarkowy przywilej, w którym zapisano, że:

„Z mocy hetmańskiej tradycji i woli mieszczan prześwietnego grodu Białegostoku obwieszcza się, że prawem stanowionym uzyskanym z królewskiego przywileju Białostocki Jarmark Wielkanocny z naszej woli odbywać się będzie corocznie w piątą niedzielę Wielkiego Postu. Mieszczan i kupców tutejszych zwołuje się na ten dzień, aby przybyli na Rynek Kościuszki, by domy zaopatrzyć mogli suto na Wielkanocne Święta”.

 

Impreza targowa odbywać się będzie w czterech tematycznych sektorach:

TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ (palmy, pisanki, koszyki, baranki, zajączki, wyrabiane ręcznie cukry, obwarzanki, zabawki na śmigus-dyngus)

WIELKANOCNY STÓŁ (tradycyjne polskie oraz litewskie wędliny, sery, chleby, kwasy, ciasta wielkanocne i sękacze, miody, zioła i przyprawy, oleje, piwa, nalewki, miody pitne, wina, kiszonki, soki)

WIELKANOCNY DOM I WIOSENNY OGRÓD (szydełkowe i haftowane serwetki, serwety, obrusy, zastawy stołowe, ceramika i szkło, wyroby z wikliny i drewna, wielkanocne ozdoby i kompozycje, wyroby z drewna, wyroby z ceramiki, naturalne mydła i kosmetyki, kwiaty cebulowe, nasiona, cebule i kłącza kwiatowe)

Z WIELKANOCNEJ BIBLIOTEKI I GALERII (książki i poradniki dotyczące Świąt Wielkanocnych, urządzania ogrodów, karty świąteczne, ceramika i szkło artystyczne, świąteczna wycinanka, rzeźba)

Kwiecień 2 @ 09:00 — Marzec 18 @ 15:00
09:00 — 15:00 (8406h)

Rynek Kościuszki