Maski, tańce i wypchane wiewiórki / Ola Synowiec o Meksyku

20/06/2017 – 19:00
Zmiana Klimatu
ul. Warszawska 6, 15-063 Białystok

 

Zapraszamy na spotkanie z Olą Synowiec, która odwiedzi nas z prezentacją pod intrygującym tytułem „Maski, tańce i wypchane wiewiórki. Religijne fiesty ludowe w Meksyku”.

bilety: 10 zł (do nabycia bezpośrednio przed spotkaniem)

Kalendarz solarny Majów ma 18 miesięcy po 20 dni. Pozostałe 5 dni pozostaje poza czasem. To okres, w którym świat rodzi się na nowo. To czas, w którym wszystko jest możliwe. Karnawał w Meksyku jest czasem na opak – żebrak może być królem, mężczyzna – kobietą, a staruszka przez te kilka dni znów może być młoda. Przyjrzymy się popularnym meksykańskim zwyczajom karnawałowym – ekologicznej corridzie, wojnom na mąkę, tańcowi staruszków i tańcowi pijanych Hiszpanów. Wybierzemy się też na trzy kolorowe fiesty odbywające się w okresie karnawału w meksykańskich stanach Chiapas i Tabasco. W Chiapa de Corzo będziemy uczestniczyć w barwnej procesji od kościoła do kościoła, podczas której mężczyźni przebierają się za kobiety. W Tenosique pojedziemy na „najdziwniejszy karnawał świata” i będziemy tańczyć rytualny taniec odzwierciedlający walkę dobra ze złem. W Zinacantanie przebierzemy się za jaguary, papugi i leśny mech, by następnie rzucać wypchanymi wiewiórkami ze szczytu drzewa wbitego w plac przed kościołem.

Ola Synowiec – latynoamerykanistka, dziennikarka, autorka bloga Mexico Magico Blog. Współpracuje z magazynem „Podróże”, publikowała m.in. dla „Dużego Formatu”, „Wysokich Obcasów”, „Focusa”. W Meksyku od ponad pięciu lat. Interesuje się przede wszystkim meksykańską religijnością i tradycją ludową.

Czerwiec 20 @ 19:00
19:00 — 21:00 (2h)

Zmiana Klimatu