Przeciw dwóm wrogom.

Przeciw dwóm wrogom. Militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach 1939-1956

Zadaniem tej wystawy nie jest opisanie całych dziejów II wojny światowej, lecz wybranych aspektów związanych z szeroko rozumianym regionem Podlasia oraz ludźmi z niego się wywodzącymi. Składają się na nią naturalnej wielkości dioramy, wielkoformatowe zdjęcia, i kioski multimedialne. W licznych gablotach znajdują się eksponaty, od uzbrojenia, przez umundurowanie po rzeczy osobiste żołnierzy. Wystawa podzielona jest na sześć dioram, przedstawiających w dynamiczny sposób jednostki różnych armii, biorących udział w II wojnie światowej:

Wrzesień 1939 – pierwsza diorama to naturalnej wielkości wycinek polskiego okopu z kampanii wrześniowej. Przedstawia ona obronę łomżyńskiego 33. pułku piechoty pod Nowogrodem 8-10 września.

Dwóch wrogów – część dioram poświęcona jest żołnierzom armii okupujących tereny Podlasia. Wśród nich można znaleźć żołnierza Armii Czerwonej z oddziałów wkraczających do Białegostoku w 1939 r. oraz podporucznika Wehrmachtu z walk na tzw. łuku białostockim w ramach Operacji Barbarossa w czerwcu 1941 r.

Monte Cassino – wielu żołnierzy walczących w tej bitwie pochodziło z północno-wschodnich Kresów II Rzeczypospolitej. Służyli oni w 5. Kresowej Dywizji Piechoty. Wśród nich był także urodzony w Białymstoku ostatni Prezydent RP na uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski. Diorama przedstawia obsługę karabinu maszynowego Bren na pozycji, zbudowanej z autentycznych kamieni przywiezionych z miejsca bitwy.

Front Wschodni 1944-1945 – latem 1944 r. przez Białystok, po raz trzeci podczas tej wojny, przeszedł front. W walkach miejskich brała udział niemiecka 12. Dywizja Pancerna. Na dioramie można zobaczyć mundur porucznika niemieckich wojsk pancernych z lipca 1944 r. Kolejny manekin przestawia grenadiera z 286. Dywizji Piechoty w mundurze zimowym podczas walk na linii rzeki Narew w styczniu 1945 r.

Łużyce 1945 – kolejna diorama przedstawia 9. Drezdeńską Dywizję Piechoty, czyli największą jednostkę tzw. Ludowego Wojska Polskiego, organizowaną w Białymstoku. W kwietniu 1945 r. brała ona udział w bitwie pod Budziszynem, jednej z najkrwawszych, w jakich walczyło Wojsko Polskie podczas II wojny światowej.

Podziemie niepodległościowe – ostatnia diorama przedstawia epizod historii II wojny światowej dotychczas nieobecny na wystawie w Muzeum Wojska, mianowicie powojenne podziemie niepodległościowe. Jeszcze kilka lat po zakończeniu II wojny światowej, na Podlasiu dochodziło do walk między uzbrojonymi grupami podziemnymi a organami bezpieczeństwa.

Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji stałych Muzeum codziennie od wtorku do niedzieli.

Muzeum Wojska w Białymstoku czynne jest w godzinach 9.30-17.00

Ostatnie osoby wpuszczane są o godzinie 16.30

W SOBOTY WSTĘP WOLNY!!!

Grudzień 31 @ 09:30 — Grudzień 31 @ 17:00
09:30 — 17:00 (8767h 30′)

Muzeum Wojska