Sputnik Photos. Stracone terytoria

03.03.2017 – 20.04.2017
Galeria Arsenał  w Białymstoku
ul. A. Mickiewicza 2

 

Stracone terytoria to nazwa projektu, w którego ramach fotografowie z międzynarodowego kolektywu Sputnik Photos przez osiem lat (2008–2016) pracowali w byłych republikach ZSRR. Efektem ich działań jest liczące kilka tysięcy fotografii Archiwum Straconych terytoriów. Indywidualne projekty fotografów Sputnik Photos zostały w nim zdekonstruowane, a pojedyncze obrazy pozbawione swojego oryginalnego otoczenia. Zachowując pierwotny kontekst i dokumentalny charakter, stały się budulcem dla zupełnie nowych, odrębnych wątków. Na podstawie Archiwum powstają wystawy, książki oraz instalacje, a każda z narracji dotyka innego aspektu ważnego dla obszaru postradzieckiego.

 

Ich przykładem mogą być dwa wydawnictwa towarzyszące wystawie: [Niekompletny] spis rzeczy oraz Fruit Garden.

Książka [Niekompletny] spis rzeczy jest próbą zdefiniowania zjawisk, wydarzeń, procesów oraz zmierzenia się z pamięcią po ZSRR, który przez całe dekady wywierał piętno także i na naszej rzeczywistości. Dwudziestu jeden autorów – pisarze, dziennikarze, politolodzy, historycy, artyści i kuratorzy – stworzyło osobisty atlas postradzieckich skojarzeń. Dodatkowo dla każdego z nich inspiracją stały się wybrane fotografie z Archiwum Straconych terytoriów. Autorzy różnią się niemal wszystkim: pochodzeniem, językiem, stylem literackim i temperamentem. Każda z tych osób inaczej pamięta ZSRR i inaczej go doświadczyła. Publikacja ta nie jest przewodnikiem po świecie radzieckim, ale mówi o wielu ważnych i aktualnych problemach regionu, który cały czas ulega przemianom, próbując określić swoją pozycję i uporać się z pamięcią o imperium, które rozpadło się dwadzieścia pięć lat temu.

 

Fruit Garden jest wizualną parafrazą słów genetyka i honorowego członka Radzieckiej Akademii Nauk Iwana Miczurina: „Nie możemy czekać na dobrodziejstwa przyrody: brać od niej – oto nasze zadanie”. Książka ta jest śladem badawczej aktywności, w której pod warstwą przypadkowości i chaosu kryje się uporczywe dążenie do celu. Poszukiwanie to jest obsesyjne, a serie eksperymentów zamiast rezultatom każą przyglądać się kolejnym podejmowanym próbom. Opresja radzieckiej ideologii odbija się tu w zdegradowanym i uprzedmiotowionym świecie natury. Tytułowy sad staje się poligonem, na którym testowane są poszczególne moduły: przestrzeń, zwierzęta, mikroorganizmy, rośliny i ludzie. Wszystkie są częścią wielowymiarowego, ideologicznego eksperymentu, prowadzonego bez względu na konsekwencje.

Wystawy są czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00
Ostatnie wejście na wystawy o godz. 17:30

Kwiecień 20 @ 10:00
10:00 — 17:30 (7h 30′)

Galeria Arsenał