W białostockiej kamienicy

Kamienica przy ulicy Warszawskiej 37, w której mieści się Muzeum Historyczne, wybudowana została w latach 1910 – 1913 przez fabrykancką rodzinę Lurie. W 1923 roku kupił ją Samuel Hirsz Cytron, dlatego funkcjonowała zawsze jako kamienica Cytronów.

Od 2008 roku Muzeum prowadziło w kamienicy prace konserwatorsko – renowacyjne przywracające dawną świetność elewacji zewnętrznej i oryginalny wystrój wnętrzom na parterze. Wszędzie zastosowano wapienne tynki, a na podstawie przebadanych w laboratorium próbek, została określona autentyczna kolorystyka. W pomieszczeniach muzealni konserwatorzy odkryli, zachowane pod wieloma warstwami farby, malowane ornamenty zdobiące ściany. Dzisiaj te plastyczne dekoracje, mocne zdecydowane kolory ścian i sufitów robią niezwykłe wrażenie. W tak odtworzonych wnętrzach urządzona została stała ekspozycja W BIAŁOSTOCKIEJ KAMIENICY pokazująca, jak mieszkali na początku XX wieku bogaci białostoczanie.

Niestety nie zachowały się żadne przekazy ikonograficzne, dokumenty lub inne źródła dotyczące tego budynku. Należało więc z układu pomieszczeń „odczytać” ich pierwotne funkcje. Na parterze trzy pokoje, położone od frontu i rozmieszczone w amfiladzie, stanowiły reprezentacyjną część mieszkania. Dlatego urządzone w nich zostały salony i jadalnia. Pomieszczeniom w głębi kamienicy nadano charakter prywatny.
Prezentowane na wystawie meble, przedmioty użytkowe, fotografie i obrazy stanowią kolekcję tworzoną w Muzeum Podlaskim w Białymstoku od 1949 r. Przedmioty te, w zdecydowanej większości, znajdowały się niegdyś w białostockich domach i mieszkaniach.

Muzeum czynne jest dla zwiedzających codziennie (oprócz poniedziałków i dni świątecznych)

 • od 1 maja do 31 sierpnia
  w godz. 10:00 – 17:00 (wtorek, środa, czwartek, sobota, niedziela)
  w godz. 10:00 – 18:00 (piątek)
 • od 1 września do 30 kwietnia
  w godz. 10:00 – 17:00 (wtorek, środa, czwartek, sobota, niedziela)

 

sobota – wstęp bezpłatny na wystawy stałe

Ostatnie wejście zwiedzających na wystawy odbywa się na godzinę przed zamknięciem muzeum

 

CENY BILETÓW

 • bilet normalny 8 zł
 • bilet ulgowy 4 zł
 • bilet rodzinny 16 zł (dorośli i dzieci, maksymalnie 5 osób)
 • wejściówka na imprezy: spotkania, wykłady, koncerty – 1 zł

 

OPŁATY ZA OPROWADZANIE:

 • 24 zł – grupy organizowane przez szkoły
 • 35 zł – inne grupy

 

Grudzień 31 @ 10:00 — Grudzień 31 @ 17:00
10:00 — 17:00 (8767h)

Muzeum Historyczne