Między Dwiema Wojnami

„Między dwiema wojnami 1914-1939” to tytuł najnowszej części ekspozycji stałej Muzeum Wojska w Białymstoku.

Opowiada ona o ważnych dla miasta i regionu wydarzeniach związanych z przebiegiem I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej oraz okresem międzywojennym. Jej budowę oparto na solidnej wiedzy historycznej. Zamierzeniem autorów było przygotowanie wystawy, która oprócz walorów poznawczych, będzie jednocześnie miejscem do prowadzenia działalności edukacyjnej jak i badawczej.

Na podstawie starych zdjęć i pocztówek, wykorzystując drobne elementy scenograficzne odtworzono fragment przedwojennego Białegostoku z charakterystycznymi dla niego budynkami: Resursą Kupiecką tj. kamienicą na rogu ul. Sienkiewicza i Rynku Kościuszki, kościołem farnym czy hotelem Ritz. W tak przygotowaną scenografię wprowadzono postacie w mundurach jednostek wojskowych. Całość uzupełniają eksponaty – prezentowane zarówno na manekinach (10 sztuk), jak i w gablotach wystawienniczych.

Na wystawie  udostępniono zwiedzającym cyfrowe reprodukcje dzieł sztuki przy wykorzystaniu fotografii o dużej rozdzielczości. Dzięki tej technologii stworzono galerię, w której nie tylko można oglądać dzieła J. Kossaka, L. Winterowskiego czy A. Trzeszczkowskiego (wszystkie ze zbiorów muzeum), ale też śledzić w dużym zbliżeniu ich najdrobniejsze szczegóły. Analiza faktury obrazu czy poszczególnych pociągnięć pędzla staje się przygodą, dostępną nie tylko dla wykształconych historyków sztuki.

Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji stałych Muzeum codziennie od wtorku do niedzieli.

Muzeum Wojska w Białymstoku czynne jest w godzinach 9.30-17.00

Ostatnie osoby wpuszczane są o godzinie 16.30

W SOBOTY WSTĘP WOLNY!!!

Grudzień 31 @ 09:30 — Grudzień 31 @ 17:00
09:30 — 17:00 (8767h 30′)

Muzeum Wojska